Húsvét
|
A húsvétot a kereszténység egyik legnagyobb ünnepeként tartjuk számon. A tavaszi napéjegyenlőséggel egybeeső, vagy az azt követő holdtölte utáni első vasárnap a húsvétvasárnap.
Az ünnep közeledtével a szokásosnál is nagyobb a választék virágokból. Vásárlóink kedvükre válogathatnak ajándéktárgyakból, lakásdíszekből melyeket egyedi megrendelés alapján is elkészítünk.
|
|
A keresztény húsvét lényege Jézus Krisztus feltámadásáról való megemlékezés. Ostara germán istennő – akinek személyében a tavasz úrnőjét tisztelték, nevéből erednek az angol Easter és a német Ostern szavak- ünnepe a tavaszi napéjegyenlőség idején volt, így a húsvét a tavaszvárás, a tavasz ünnepeként is felfogható. A húsvéti ünnepekhez sok-sok népszokás kapcsolható, ilyenek a locsolkodás, tojásfestés, valamint az ajándékot hozó húsvéti nyuszi. Honnan is erednek ezek a szokások, hiedelmek?
A locsolkodás az emberiséggel csaknem egyidős termékenységkultusszal van kapcsolatban, ugyanakkor arra a legendára is visszavezethető, amely szerint locsolással akarták elhallgattatni a Jézus feltámadását hirdető asszonyokat. Egy legenda szerint mikor Krisztus a keresztfán függött, előtte egy asszony egy nagy kosártojással állt meg imádkozni, és Krisztus vére rácseppent a tojásokra. Ezért szokás a húsvétkor tojást festeni. A tojás és a nyúl is, már régóta termékenységi szimbólumok. A fészekrakó, tojást tojó nyúl valószínűleg onnan eredeztethető, hogy a régi képeken ábrázolt húsvéti nyulak egy olyan fajhoz tartoztak, amik nem üregben éltek, hanem fészket raktak.
|
|
|